הצג שאלות מרמת כיתה
עד


  צפיות    תשובות    השאלה ברמת כיתה יב'

החוק השלישי של ניוטון - למה אינך יכול להרים את עצמך מהשיער?

amitrosszer@gmail.com | כתב את השאלה ב31/03/2017 14:06:09לאחר שחיפשתי רבות בשאלה ´למה אינך יכול להרים את עצמך מהשיער´ ראיתי נימוק אחד עיקרי-החוק השלישי של ניוטון.
(זה שאומר שכוח חייב להגיע ממקום כלשהו)
מישהו יכול:
א. לנמק אחרת
ב. להסביר לי איך להוכיח את החוק של ניוטון

תשובות טובות יזכו בנקודות

תשובות הגולשים (2)

בנימין
לפני 320 ימים
אני יגיד לך שלוש חוקים חוק רשון"כל גוף יתמיד במצבו, יישאר במנוחה או ימשיך לנוע בתנועה שוות-מהירות ובקו ישר, כל עוד לא פועל עליו כוח חיצוני"
בחלק הדן בסטטיקה כבר ראינו כי על גוף הנמצא במנוחה או במצב של שיווי-משקל פועלים כוחות בסכום אפס. למשל, כוח-הכבידה של כדור-הארץ גורם לכל גוף בקרבתו לנוע אל עבר מרכזו. אך תנועת הגוף יכולה להיעצר והגוף יכול להיות במצב של מנוחה או במצב של שיווי-משקל אם קיים כוח נגדי המבטל את השפעת כוח הכבידה. הכוח הנגדי יכול להיות במתיחות חוט המחזיק את הגוף באוויר, בלחץ הנגדי שמפעיל משטח השולחן וכו´.במערכת הנמצאת בשיווי-משקל כל גוף מתמיד במצבו. לכן, מערכת הנמצאת בשיווי-משקל נקראת גם בשם מערכת אינרציאלית (אינרציה - התמדה בלעז). במערכת אינרציאלית סכום ווקטורי הכוחות הפועלים על כל גוף במערכת הוא אפס,בחלק הדן בקינמטיקה כבר ראינו כיצד כוח-הכבידה של כדור-הארץ גורם לגוף לשנות את מהירות תנועתו. דוגמאות לכך ניתן למצוא בסוגי הנפילה והזריקה השונים. לולא כוח-הכבידה של כדור-הארץ, בחלל-החיצון למשל, היה גוף הנע במהירות מסוימת שומר על עוצמת מהירותו ועל כיוונה. אם מהירות משתנה רק בעקבות הפעלה של כוח אז מדוע כדור שנבעט ומתגלגל על משטח חלק ומישורי מאט את מהירותו? התשובה נתונה בעובדה שהכדור מתחכך בפני המשטח וכוח החיכוך פועל נגד כיוון תנועתו ומאט אותו. גם כוח התנגדות האוויר, הזניח במקרה זה, פועל להאטת מהירות הכדור. זה מה שאני יודע זה לא שלוש זה אחד טוב

 
The Troubled
לפני 561 ימים
אשתדל לדייק כי למדתי את החומר הזה מזמן.. קודם כל, לפי מה שזכור לי, החוק השלישי אומר שכאשר שני גופים נמצאים באינטרקציה, כל אחד מחזיר לשני בכוח שווה. כלומר למשל אני נותן לקיר מכה חזקה, הקיר יחזיר לי את אותו הכוח.. שווה בשווה. עכשיו לגבי השאלה הזאת עם השיער, משום שאנחנו על כדור הארץ, יש לקחת בחשבון את כוח הכבידה, ואת כובד המסה של הגוף בהשוואה למסת היד. מסה גדולה מושכת אליה מסות קטנות, לכן זה לא יהיה אפשרי שנוכל להרים את עצמינו מהשיער. לכל מסה יש מרכז כובד ומשיכה. אז הגוף הוא מסה גדולה יותר מהיד ולכן זה לא אפשרי לעשייה (שלא לדבר בכלל על כוח הכבידה של כדור הארץ שהוא גדול בהרבה יותר משום שהמסה שלו גדולה בהרבה יותר מהגוף). עכשיו, איך להוכיח את החוק של ניוטיון? פעם באיזה ניסוי בבית ספר בפיזיקה לקחנו מדדי כוח (שנספרו בניוטיון- ניוטיון=מדידת כוח) חיברנו את המדדים ככה שכל ילד משך לצד שלו את הילד השני. במדדים אפשר היה לראות כי כל אחד החזיר לשני בדיוק את אותו הכוח (כמו שהחוק אומר) כאשר כל אחד משך את השני. ממש מקווה שהצלחתי להסביר טוב כי אני לא הכי טובה בזה.. :) אבל בכל מקרה מקווה שעזרתי, ואם טעיתי במשהו, בבקשה להגיד לי שאני אלמד מזה.


רוצה לפתוח חשבון חדש ללא פייסבוק ? הירשם בחינם

או התחבר עם המשתמש הקיים שלך:
אימייל:


סיסמא:


 © כל הזכויות שמורות ל-עיר הלימודים | תקנון האתר | תוכן פוגעני/מפר זכויות יוצרים ? לחץ לדיווח!