הצג סיכומים מרמת כיתה
עד
    

מלחמת יום הכיפורים

התלמידה | כתבה את הסיכום ב23/12/2016 17:41:49

     צפיות
   הסיכום ברמת כיתה ז'

מלחמת יום הכיפורים

הרקע למלחמה: בספטמבר 1970 נפטר נשיא מצריים גמאל עבד אל-נאצר ובמקומו התמנה אנואר סאדאת. במשך שנתיים סאדאת ניסה לגרום לישראל למסור את סיני לריבונות מצרית, אולם ישראל, שבראשה גולדה מאיר ראש הממשלה בזמן המלחמה, החליטה לדחות את המשא ומתן ולהמשיך להחזיק בסיני, מכיוון שחשדה כי כוונת מצרים איננה למהלך של שלום, לאור פעולותיה של מצריים בעבר נגד ישראל. סאדאת היה נחוש לבצע מהלך צבאי להחזרת השטחים, ושכנע את הסורים להשתתף ביוזמה. הוא הורה למפקדי צבאו להניע מהלך צבאי בסיני, שיזעזע את ישראל.


מעצמות: מלבד הסתמכותן של סוריה ומצריים על הסיוע של מדינות ערב, הסתמכו על תמיכת ברית המועצות, שסיפקה להם נשק בשנים שבין המלחמות. ברית המועצות נאותה להעניק ייעוץ שוטף ואף הוכיחה כי היא נכונה לשילוח של חיל משלוח במידת הצורך שיתערב לטובת בנות בריתן.


לקראת המלחמה: רק בבוקר יום כיפור, יום שבת ה-6 באוקטובר, הגיעה ידיעה כי צפויה להיפתח מלחמה באותו ערב, בשתי החזיתות.


הגורמים למלחמה: הרצון למחוק את כישלון מלחמת ששת הימים-

בעקבות אי-הסכמתם לקיומה הלגיטימי של ישראל, מדינות-ערב ספגו תבוסה ואובדן שטח רב שפגע בכבוד מנהיגיהם, מכיוון שהם ניסו לשחוק את הצבא והכלכלה הישראליים באמצעות מלחמת ההתשה והניסיונות המדיניים לקבל שטחים. בגלל שניסיונות אלו לא צלחו, מנהיגי מדינות-ערב הגיעו למסקנה כי יש לכבוש מחדש שטחים במהלך מלחמה כוללת.


פיקוד הצבאות: רוב כוחו של צה"ל הורכב מחיילי המילואים. במלחמה עצמה אורגנו כוחות צה"ל ב- 6 אוגדות שריון- 3 מהן הוצבו בחצי האי סיני ו- 3 הוצבו ברמת הגולן.


חזיתות המלחמה: מלחמת יום הכיפורים התנהלה בחזית הצפונית ברמת הגולן, והדרומית בחצי האי סיני. מלבדם, התנהלה המלחמה גם בים ובאוויר.


הפתעה וקשיים לפני פרוץ המלחמה: הצבא והממשלה סמכו על האמצעים שיתנו מידע בזמן אמת על תוכן התקשורת המצרית, בהתרעה של 48 שעות לפני המלחמה, ולכן פריצת המלחמה באה כמעט כהפתעה מוחלטת, ללא כל רמז מקדים. ישראל פירשה לא נכונות את הידיעות והסימנים הרבים בשטח שהעידו על מלחמה מתקרבת. אופן העברת המידע המודיעיני למקבלי ההחלטות הייתה פגועה, וכן אופן קבלת ההחלטות על סמך המידע הפגום שהועבר. אגף המודיעין התעלם מיכולתו של צבא מצריים, וטען שבגזרה המצרית עומד להתרחש רק תרגיל צליחה, שכמוהו היו רבים בעבר.


ההערכות השגויות אומצו על ידי הדרג המדיני בראשות שר הביטחון, משה דיין, וראשית הממשלה, גולדה מאיר. המלך חוסיין נפגש עם גולדה מאיר מספר פעמים לפני המלחמה. הפגישה האחרונה התקיימה ב-25 בספטמבר 1973 בתל אביב, בה נכחו גם ראש ממשלת ירדן, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, מזכירתה של מאיר, ובכירי אגף המודיעין שצפו והקשיבו לשיחה. לפי ראש "המוסד" באותה עת, המלך חוסיין התריע בפגישות אלה מפני מלחמה קרובה. לפיכך התייעצה גולדה עם שר הביטחון שאמר שהדברים ידועים והרגיע אותה.


פריצת המלחמה: שעות לפני פרוץ המלחמה, הכריעה גולדה מאיר לגייס את המילואים לבקשתו של הרמטכ"ל דוד אלעזר, בניגוד לדעתו של משה דיין. עם זאת, היא סירבה להצעתו של הרמטכ"ל להנחית מכה מקדימה, מחשש שכך תמנע עזרה בינלאומית במהלך המלחמה. בשעות אלה, דרש שר החוץ האמריקאי מישראל לא להנחית מכה מקדימה, וקיבל אישור על כך מגולדה.


מלחמת יום הכיפורים: ב-12 באוקטובר התקשה צה"ל להתמודד עם הדיפת הערבים אל מעבר לקווי ההפסקה באש ואף על פי שהסורים כבר נדחקו אל מעבר לגבול עם ירדן, המצרים עוד נשארו בגדה המזרחית של תעלת-סואץ ועדיין, גרמו לאבידות גדולות לצה"ל בציוד ובחיילים. גולדה קיבלה אז את המלצת הרמטכ"ל לחתור להפסקת אש, במצב צבאי של יתרון מצרי, וסיפרה על החלטתה למזכיר המדינה של ארה"ב הנרי קיסינג´ר. הוא לחץ על גולדה להסכים להפסקת אש מיידית כבר באותו היום, לאחר 6 ימי לחימה, והבטיח שמרגע הפסקת האש הנשק יסופק מידית. גולדה הסכימה, אך סאדאת דחה את ההצעה בטענה שמצריים מנצחת. בתגובה, וכדי שהצלחות ישראליות יביאו את סאדאת להסכים להפסקת אש, הורה נשיא ארה"ב ריצ´רד ניקסון אספקת נשק בכמויות גדולות, והפעלת רכבת אווירית לסיוע צבאי לישראל במסגרת מבצע ניקל גראס.


תוצאות המלחמה: בסוף המלחמה בדרום התבסס צה"ל באדמת מצרים, ובצפון אחז צה"ל בשטח שכבש מידי הסורים, והביא את דמשק לטווח תותחי צה"ל. עם זאת, ארצות הברית מנעה מישראל לקצור את פירות הניצחון בחזית המצרית, ובכך מנעה מישראל ניצחון מזהיר וממצרים תבוסה מחפירה‏‏.בהצלחה!!

תגובות בסיכום זהאין תגובות כרגע בסיכום זה.רוצה לפתוח חשבון חדש ללא פייסבוק ? הירשם בחינם

או התחבר עם המשתמש הקיים שלך:
אימייל:


סיסמא:


 © כל הזכויות שמורות ל-עיר הלימודים | תקנון האתר | תוכן פוגעני/מפר זכויות יוצרים ? לחץ לדיווח!